У середині посту поляки любили жартувати і робити різноманітні капості. Особливо популярним було малювання вікон вапном у тих будинках, де жили дівчата.
Середину Великого посту в Польщі називають Środopoście чи Półpoście. Випадає цей день на середу, яка передує четвертій неділі посту – Хрестопоклонній.
По суті, ця середа ділить піст на дві частини і є яскравою складовою передвеликодніх традицій у Польщі. Колись говорили, що з середи на четвер можна почути хрускіт – це Великий піст ділиться навпіл.
Як колись відзначали Środopoście
Молодь польських сіл часто веселилася в середині посту. Очевидно, причиною цього була втома від постних жертв, а також радість, що половина Великого посту вже пройшла.
На Środopoście хлопці Мазовії брали дерев'яні молотки, ходили вулицями, били в них і вигукували: “Półpoście, półpoście!”. За таку вістку господині давали їм гроші.
В цей же день об стіни будинків розбивали горшки з попелом.
Забави, ігри та капості Środopościa в основному були направлені на дівчат: як тих, яких вважали старими нареченими, так і тих, які тільки входили у шлюбний вік.
Досить незвичною була форма звернення уваги на них – їхні вікна малювали вапном. Це робили хлопці вночі з середи на четвер.
Дівчині, яка подобалася, малювали вікно просто вапном. Яку ж не дуже любили – вапном зі смолою чи олією, щоб їх було важко відмити.
Крім того, на стінах будинку, дверях тим же вапном могли намалювати хлопця.
![малюнки](/uploads/images/srodposcie.jpg)
Змивали ці малюнки дівчата. Проте, для них це не було покаранням. Вони робили це показово і довго, щоб інші бачили, що на них звертають увагу і вони входять до когорти тих, яких можна брати заміж.
На Любельщині гумористичні малюнки білою фарбою чи вапном на парканах, шибах, дверях, господарських будівлях малювали й хлопцям, яким вже було пора женитися.
Крім цього, могли робити й інші капості, як от зняти і заховати браму, поставити віз на дах, впустити до хати горобця.
Які традиції Półpoście збереглися
Звичай малювати вікна на Środopoście досі зберігається в деяких селах Мазовії. Хлопці роблять це у ніч з вівторка на середу, а іноді і з середи на четвер.
До того ж, в деяких селах дотепер на Półpoście малюють на зупинках чи дорогах напис Środopoście і вказують рік. Часто він зберігається до наступного року.
Крім того, у четверту неділю Великого посту в польських костелах проводять незвичну для цього часу літургію. В цей день у храмі звучить орган, який не грає від Попільної середи.
До того ж, священик одягає рожеві, а не фіолетові шати. Останні є обов’язковими під час Великого посту.