Українці, котрі перебувають у Польщі більше 183 днів, змушені будуть подавати податкову декларацію.

Вже наступного тижня для багатьох українців, які вимушені були покинути домівку через воєнні дії, термін перебування у Польщі становитиме півроку. Саме після цього періоду громадяни України стають підлягатимуть абсолютним податковим зобов’язанням у країні перебування та змушені будуть сплачувати податок на прибуток з фізичних осіб (Podatek dochodowy od osób fizycznych, PIT).

Ключовою датою стане 25 серпня, коли спливе 183-денний період для тих біженців, які перетнули українсько-польський кордон 24 лютого. І з кожним днем, кількість українців, які стали податковими резидентами в Польщі лише збільшуватиметься.

Тож що вони повинні знати, щоб в майбутньому не мати проблем з українською або польською податковою службою.

Коли українцям доведеться платити PIT у Польщі?

Оподаткування громадян України в Польщі регулюється національним законодавством країни з урахуванням міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування, включно з українсько-польською Конвенцією, укладеною в 1993 році між  урядами двох країн.

Читайте також: Коли і за яких умов біженці можуть не сплачувати податки в Польщі

Положення міжнародного договору, зокрема, свідчать про те, що до 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому перебування українця в Польщі перевищило 183 дні, необхідно сплати податок на прибуток. Це стосується всього доходу, отриманого з початку перебування в країні.

Тому фактично вже у вересні деяким українцям доведеться заплатити податок у Польщі за останні півроку. Далі вони сплачуватимуть авансові платежі щомісяця.

Як людина отримує статус польського податкового резидента?

Польське законодавство передбачає, шо податкове резидентство визначається місцем проживання. Відповідно до статті 3 закону про PIT (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350), особа вважається такою що проживає у Польщі якщо вона:

  • має центр особистих чи економічних інтересів у Польщі (центр життєвих інтересів), або
  • перебуває в Польщі більше 183 днів у податковому році.

Українці, котрим через війну довелося покинули країну, можуть добровільно подати декларацію про перенесення “центру життєвих інтересів” до Польщі. Це передбачає стаття 52zj Закону про PIT, яка з'явилася завдяки спецзакону про допомогу біженцям з України (Dz.U. z 2022 r. poz. 830). Такою опцією можна скористатися до 31 грудня 2022 року.

польські злоті
Українці мають сплачувати податки в Польщі після 183 днів перебування. inpoland.net.pl

Подавши роботодавцю декларацію, українець буде визнаний податковим резидентом Польщі з першого дня прибуття в країну.

Після отримання такого документу платнику, тобто роботодавцю, не потрібно ретельно вивчати фактичне та правове становище українця та самостійно визначати країну його податкового резидентства. Сплата податків за робітника відбуватиметься лише до польської податкової.

Що дає угода про уникнення подвійного оподаткування?

Польсько-українська угода про уникнення подвійного оподаткування передбачає, що зарплата, отримані особою в країні проживання, оподатковуються лише в цій країні. Водночас робота не повинна виконуватися в іншій країні.

Проте зарплата українця за виконання роботи за контрактом у Польщі оподатковується лише в Україні, якщо одночасно виконуються наступні три умови:

  • одержувач перебуває в Польщі протягом часу, що загалом не перевищує 183 днів протягом даного календарного року;
  • заробітну плату виплачує роботодавець, який не проживає або не зареєстрований у Польщі;
  • заробітну плату не виплачують через підприємство чи постійне представництво, яке роботодавець має в Польщі.

Разом з тим юристи зауважують, якщо поріг у 183 дні буде перевищено, то податок доведеться нараховувати в Польщі із загального доходу, незалежно від того, де він отриманий.

Як платити податки при дистанційній роботі?

Стикнутися із проблемою оподаткування можуть і українці, які працюють віддалено на українську компанію чи роботодавця з будь-якої іншої країни.

Зокрема, якщо дистанційно робота виконується в Польщі для компанії з України, а перебування в людини в країні перевищує 183 дні, то дохід повинен обов’язково оподатковуватися.

Винятком у цьому випадку є ситуація, коли така винагорода виплачується постійним представництвом українського роботодавця в Польщі.

Українець повинен буде самостійно сплачувати PIT з усіх доходів, отриманих від дистанційної роботи, з дня прибуття в Польщу. Це ж стосується і, наприклад, українки, котра працює віддалено і планує повернутися після війни додому.

Ще одним важливим моментом є те, що податок, сплачений в Україні протягом вказаних 183 днів, не зараховується до податку, що підлягає сплаті у Польщі. Проте його можна повернути, написавши відповідну заяву в українську податкову службу. Це залежить від того де є “центру життєвих інтересів” українського громадянина.

Що дає сплата податків у Польщі?

У цьому питанні все набагато простіше. Україна та Польща домовилися дотримуватися одного принципу – де особа платить податки, там і отримує медичне, соціальне та інші види страхування від держави.

Найважливішим з цього для українців є те, що сплата податку на прибуток прямо визначає розмір страхового стажу і майбутньої пенсії.